دیمدون | دیمدون چیست | دیمدون مرک

دیمدون | دیمدون چیست | دیمدون مرک

دیمدون | دیمدون چیست | دیمدون مرک :
(Dimedone) یا Cyclomethone یک ترکیب شیمیایی چرخه‌ای دی‌کتون است، بدین معنا که در این ترکیب شیمیایی یک گروه عاملی شامل دو گروه کتونی وجود دارد. این کریستال‌های سفید و زردرنگ همچنین به اسم‌های ۵,۵-Dimethylcyclohexane-۱,۳-dione (۴) و ۵,۵-dimethyl-۱,۳-cyclohexanedione شناخته می‌شود.   Dimedon یک ماده شیمیایی جالب و همه کاره در بیشتر تحولات آلی است. بلورهای سفید تا زرد رنگ آن به عنوان بستر در طیف گسترده ای از واکنش‌های آلی از جمله تحولات چند جزئی استفاده می‌شوند. دلیل اهمیت

، خاصیت اسیدی گروه متیلن این ماده شیمیایی می‌باشد که با فرم توتومری انول آن در تعادل است. این پدیده اجازه می دهد که dimedone در انواع مختلفی از واکنش‌های آلی در بسیاری از مولکول‌های آلی با خاصیت دارویی قوی استفاده شود.

علاوه بر خواصی که تا کنون ذکر شدند، دیگر خواصی همچون سمی نبودن، دسترسی راحت و استفاده آسان و پایداری رطوبتی و کم هزینه بودن این ماده شیمیایی را برای شیمی‌دانان آلی، تبدیل به ماده‌ای با ارزش و خواستنی می‌کند. در طول دهه‌های گذشته، انجام آزمایشات و تحولات آلی بر اساس قوانینی که آسیبی به محیط زیست نمی‌زندد و امن می‌باشند، مورد تقاضا است.

خصوصیات فیزیکی و شیمایی دیمیدون

ساختار شیمیایی

با فرمول مولکولی آن که به صورت C۸H۱۲O۲ می‌باشد به گونه‌ای است که وزن مولکولی این ترکیب شیمیایی ۱۴۰,۱۷۹۶۸ می‌باشد و به صورت جامدی کریستال شکل و سفیدرنگ و یا بژ رنگ مشاهده می‌شود.

و حلال‌های معدنی قابلیت حل شدن دارد. نقطه دیمیدون ۱۴۷ تا ۱۵۰درجه سانتی‌گراد است و نقطه جوش آن بین ۱۶۴-۱۶۶ درجه متغیر است. نقطه اشتعال آن ۸۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد  و چگالی آن ۸۵ گرم بر مول است.

نحوه تهیه

این محصول را می‌توان با استفاده از

و اکسید مزیتیل بدست آورد. همچنین می‌توان دیمیدون را با استفاده از ایزوفورون  نیز تولید کرد. بدین صورت که ایزوفورون  در حضور یک حلال دارای اوزون تبدیل به یک محصول اوزون دار می‌شود. یک الکل که مشابه رادیکال آزاد استر عمل می‌کند حداکثر پس از تشکیل محصول ازون دار برای تشکیل محصول میانی اضافه می شود، این محصول میانی ۳,۳-dimethyl-۵-oxo-hexanoic acid ester می‌باشد.

محصول اوزون دار در حضور اسیدهای متفاوتی  تا دمای ۲۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و بدین ترتیب استر اسید ۳،۳-دی متیل-۵-اکسو-هگزانوئیک جدا می‌شود. سپس استر با استفاده از الکلات قلیایی در یک محیط بی آب در مرحله بعدی به دیمدون تبدیل می شود.

ایمنی و نگهداری در هنگام استفاده از دیمیدون

این ماده، ماده امنی می‌باشد و هیچ مورد آسیب‌آوری هنگام کار با آن گزارش نشده. با این حال موارد ایمنی زیر را بهتر است که رعایت نمایید و حتما در نظر داشته باشید که هنگام کار با آن از روپوش تمیز و سفید آزمایشگاه، عینک مخصوص و واضح و دستکش لاتکس استفاده کنید:

  • هنگام تنفس آن، سریعا باید به هوای آزاد رفت. اگر شخص نفس نمی‌کشید، با نفس مصنوعی یا ماساژ قلب شروع به احیا کنید.
  • در هنگام برخورد با پوست، با استفاده از صابون و مقدار زیادی آب پوست را بشورید.
  • هنگام تماس با چشم، برای داشتن امنیت بیشتر، بهتر است که چشم ها را با آب بشورید.
  • هنگام قورت دادن، دهان فرد را با آب بشورید و این کار را چندین بار برای چند دقیقه تکرار کنید.

ذخیره و حمل دیمیدون

  • برای انبار و دخیره کردن ماده، در محفظه‌ای که در آن محکم باشید، استفاده کنید. در منطقه‌ای که سرد و به خوبی خشک باشید نگهداری کنید. ضمنا در جایی که گرد و خاک جمع می‌شود ماده را انبار نکنید.
  • این ماده نسبت به گرما و ضربه حساس می‌باشد پس آن را در جای محکم و به دور از اشعه خورشید نگهداری کنید.

کاربردهای دیمیدون

در شیمی آلی از دیمیدون برای تعیین اینکه آیا ترکیب حاوی یک گروه آلدهیدی است یا نه، استفاده می‌شود. به طور کلی سیکلوهگزان دیون‌ها به عنوان کاتالیزور در تشکیل ساختارهای پیچیده فلزهای واسطه می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. سایر کاربردها شامل رنگ‌سنجی، کریستالوگرافی، لومینسانس و آنالیز اسپکتروفتومتری است. همچنین می تواند در واکنش با ترکیبات آلی با مقاومت الکتریکی کم استفاده شود.

دیمیدون می‌تواند به عنوان یک ترکیب نعنایی که خواص ضد میکروبی را در برابر باکتری‌های رایج در صنایع غذایی مانند E.coli و P.aeruginosa و همچنین گونه‌های مخمر نشان می دهد، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این می‌توان از دیمیدون برای سنتز مشتقات جدید هتروسیکلیک با مهارهای ضد تومور ، c-Met ،

و Pim-۱ کیناز نیز استفاده کرد.  همچنین می توان از محلول مخلوط دیمیدون و اسید اورتوفسفریک به عنوان یک ماده سمپاش برای تشخیص انتخابی قندهای کتو با استفاده از کروماتوگرافی کاغذی استفاده شود. علاوه بر این‌ها Dimedone و مشتقات آن دارای خواص بیولوژیکی بسیاری مانند ضد سرطان زایی، آنتی اکسیدان، آنتی هیستامین  و ضد انعقاد آور بودن را دارا می‌باشد.

با تشکر از شما سفیر آزما کیان نمایندگی سیگما الدریچ در ایران و تیم طراحی پایان نامه من

09128308091 و 09357007743

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: برای سفارش با تلفن 09357007743 در تماس باشید.