گروت | همه چیز درباره‌ی گروت

همه چیز درباره‌ی گروت

گروت :

ماده‌ای است که از سیمان، ماسه، آب و يک سری افزودنی تشکيل شده است و پس از ترکیب با آب شکل دوغابی و سیال پیدا می‌کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی گروت

شکل سیال

این امکان را فراهم می‌کند تا در فضاهای خالی جریان پیدا کرده و فاصله‌ها را پر کند. پس از گذشت مدتی ماده دوغابی شکل، حالت جامد به خود می‌گیرد و به استحکام و مقاومت بالایی می‌رسد. از نظر ظاهری به شکل پودر هستند که پس از اختلاط با آب، به صورت ملات سیال در می‌آیند.

ها با داشتن توان جذب نیروهای وارده می‌توانند این نیروها را به بخش زیرین کار انتقال دهند. برای مثال هنگام نصب انواع ماشین‌آلات صنعتی سنگین، با زيرسازي مناسب توسط گروت‌ها، نیروهای وارد شده از دستگاه‌ها به وسیله‌ی گروت یا ملات به فنداسیون بتنی منتقل می‌شوند. ملات‌ها و گروت‌ها موجب ایجاد مقاومت‌های مطلوب و مطمئن می‌شوند و همچنین باعث می‌شوند  اتصال پایداری بین ملات یا گروت و سازها قرار گیرد.

ویژگی‌های کاربردی گروت

مهم‌ترین برتری و ویژگی

ها داشتن خاصیت منبسط شوندگی غیر انقباضی است که برای پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ و جلوگیری از لایه لایه شدن و یا خرد شدن مناسب هستند. از دیگر مزیت‌های داشتن خاصیت منبسط شوندگی غیر انقباضی این است که مکان‌هایی که در آن گروت ریخته می‌شود و قابل دسترسی نيست را کامل پر می‌کند، از این رو کاربرد گروت مشابه ملات است که باعث می‌شود از آن برای زيرسازی تجهيزات سنگين مورد استفاده قرار گیرد.

 

از آنچه که در بالا گفته شد دریافت می‌شود که گروت سيمانی انبساط کنترل شده‌ای دارد و هرگز منقبض نمی‌شود. از طرفی زمان اجرای گروت آماده حداکثر ۳۰ دقیقه است زیرا زمان بیشتر از ۳۰ دقیقه موجب کاهش انبساط آن خواهد شد. ضمنا دانه‌بندی گروت باید طبق استاندارد باشد چرا که داشتن دانه‌بندی درشت باعث دوفازی شدن گروت شده و دانه‌بندی ريز هم باعث افت مقاومت گروت می‌شود.

يکي از دلايل داشتن مقاوت بالا در گروت‌ها نسبت پايين آب به سيمان است. از دیگر خواص گروت‌ها، سخت شدن در مدت زمان کوتاه و رسيدن به مقاومت نهايی مطلوب است.

باید توجه داشته باشیم که گروت باید قوام یافته و سیال باشد، در حالت معمولی جاری شود و نباید دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود. دلیل این که از گروت مخلوط آماده برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می‌شود این است که اگر مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود استفاده شود، باعث نا مناسب بودن دانه‌بندی در گروت شده  و کارایی لازم را نخواهد داشت .

از طرفی به دست آوردن گروت بهینه در چنین شرایطی از نظر تکنیکی غیر ممکن خواهد بود و همچنین از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست. بنابراین استفاده از گروت‌های مخلوط آماده با شرایط کنترل شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده با بسته‌بندی‌های کارخانه‌ای ارجحیت میابد. لازم به ذکر است که خصوصیات عملکرد این مواد به طور کامل مشخص است و اگر طبق راهنمای سازنده استفاده شوند، نتایج مثبت و رضایت‌بخشی را خواهند داشت.

کاربرد گروت

گروت‌ها معمولا برای مکان‌هایی که احتياج به مقاومت بالا و ترميم ترک‌ها با عمق زياد دارد استفاده می‌شود. از طرفی براي زیر سازی تجهيزات و ماشین‌های سنگين و همچنین زیرسازی‌های فولادی و ثابت‌سازی ستون‌های پیش ساخته از گروت استفاده می‌شود.

کاربرد گروت تقریبا مشابه ملات است. گروت برای زیر صفحه ستون‌ها، ریل‌ها، آنکربلت‌ها، نصب ریل ماشین‌آلات و برینگ پل‌ها توصيه می‌شود. از دیگر گاربردهای گروت پرنمودن فضای خالی زیر بیس پلیت‌ها یا صفحه ستون‌ها و پرنمودن فضای اطراف آرماتورها و انکربولت‌ها است. همچنین گروت امکان پرنمودن حفره‌ها، شکاف‌ها وگودال‌ها را نیز فراهم می‌کند.


با تشکر از شما سفیر آزما کیان نمایندگی سیگما الدریچ در ایران و تیم طراحی پایان نامه من

09128308091 و 09357007743

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: برای سفارش با تلفن 09357007743 در تماس باشید.