ژل میکروسیلیس | خواص فیزیکی و شیمیایی ژل میکروسیلیس | نحوه‌ی تهیه‌ی ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس :

با پیشرفت‌های روز افزون تولیدات و طرح فرمولاسیون‌های جدید در زمینه‌ی مصالح ساختمانی و بتن سازی، مواد جدید و مفیدی برای بهبود هر چه بیشتر سازه‌های عمرانی شناخته شده است. دوده سیلیسی (میکروسیلیس) از جمله موادی است که توانسته این نقش را به خوبی ایفا نماید.

خواص فیزیکی و شیمیایی ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس (میکروسیلیکا) یا دوده سیلیسی ذرات بسیار ریز و کوچک و دارای ساختاری آمورف (غیربلوری) هستند. این ماده، ماده‌ی افزودنی اصلاح شده پیشرفته بر پایه پلی کربوکسیلات اتر است که متشکل از پودر میکروسیلیس، ابر روان کننده و مواد دافع آب و الیاف پلی پروپیلن است و به عنوان یک محصول فرعی (by product) از تولیدات متالیک سیلیکون و آلیاژهای فروسیلیس از کوره‌های قوس الکتریک به دست می‌آید. ژل میکروسیلیس یک سوپر پوزولان است و تأثیـر چشمگیری در افزایش مقاومت، دوام و دیگر خواص بتن‌ها دارد.

این محصول دارای الیاف پلی پروپلین است که این الیاف مقاومت کششی، خمشی و سایشی بتن را تا حد زیادی افزایش داده و مقاومت بتن را در برابر محلول‌های شیمیایی به خصوص یون‌های کلر زیاد کرده و مانع خوردگی آرماتورها در بتن‌های مسلح می‌شود.
ریزی ذرات میکروسیلیکا در حدود ۰٫۱ تا ۰٫۲µ و سطح ویژه‌ی آن حدود gr/m² ۲۰ می‌باشد که در مقایسه با ذرات سیمان حداقل صد برابر کوچکترند.(سطح ویژه ذرات سیمان حدودا gr/m² ۰٫۲۲ می‌باشد.)

این ماده با رنگ خاکستری در وضعیت سکون ژله‌ای و پس از تکان دادن به صورت مایع می‌باشد. از لحاظ داشتن کلر، ژل میکروسیلیس فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد است و هیچ میزانی از نیترات ندارد. نقطه انجماد آن صفر درجه سانتیگراد است ولی نقطه اشتعال ندارد.

نحوه‌ی تهیه‌ی ژل میکروسیلیس

میکروسیلیس شکل ریزی از مواد سیلیسی است که با هیدروکسید کلسیم Ca(OH)۲ آزاد شده از آبگیری (هیدراتاسیون) سیمان ترکیب می‌شود و ژل جدیدی (C-S-H) را می‌سازد. این ترکیب عنصر اصلی مقاومت اضافی چنین بتن‌هایی است و هم‌چنین باعث کاهش تخلخل و به هم فشردگی ذرات تشکیل دهنده می‌گردد.

میزان مصرف ژل میکروسیلیس با انجام مطالعات دقیق آزمایشگاهی مشخص می‌شود ولی به طور معمول میزان استفاده از ژل میکروسیلیس ۵ تا ۷ درصد وزن سیمان مصرفی است. برای حصول مقاومت فشاری بالا و دستیابی به بتنی توانمند باید قبل از افزودن ژل میکروسیلیس ۱۰ تا ۱۵ درصد از آب طرح اختلاط را کاهش داد.

کاربردهای ژل میکروسیلیس

میکروسیلیکا یا ژل میکروسیلیس به عنوان یکی از مواد جایگزین سیمان (Cement replacment materials) ، (CRM) در بتن باعث افزایش مقاومت، پایداری شیمیایی و دوام خواهد شد و هم‌چنین با درجه خلوصی بیش از ۹۰ درصد سیلیکا(SiO۲) به عنوان فعال‌ترین پوزولان می‌باشد.

این ماده عمدتا برای ساخت انواع بتن‌های توانمند، نفوذ ناپذیر و پر دوام مورد استفاده قرار می‌گیرد . این ژل موجب افزایش تراکم بتن و همچنین افزایش مقاومت‌های فشاری، خمشی و کششی بتن می‌شود .

ویژگی نفوذ ناپذیر نمودن بتن توسط ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن تا حدود زیادی می‌تواند مانع خوردگی فولاد با آرماتور داخل بتن شود. خوردگی فولاد بتن مهم‌ترین و پر هزینه‌ترین نوع از انواع خرابی بتن است که این خرابی عموماً‌ به دلیل نفوذ مواد مخربی هم‌چون کلرایدها و غیره می‌باشد. اگر کلرایدها از آب اقیانوس و یا از نمک‌های یخ زدا وارد بتن شده باشند هم باز نتیجه یکسان است.

استفاده از بتن‌های میکروسیلیسی با بتن‌های در برابر حملات سولفاتی نیز باعث افزایش مقاومت بتن خواهد شد. علاوه بر این که ساختار شیمیایی سیمان پرتلند مصرفی،‌ در حمله سولفاتی نقش دارد، ‌اما تحقیقات نشان داده است که نسبت آب به سیمان نیز (w/cm) یک فاکتور بحرانی مهم به حساب می‌آید. کاهش w/cm به طور موثر و چشم گیری نفوذپذیری بتن را کاهش می‌دهد. افزودن ژل میکروسیلیس یا مکمل‌ها به بتن نفوذپذیری را تا حد زیادی کاهش داده و سبب به تاخیر انداختن بیشتر هرگونه واکنش مضر می‌گردد .
مصرف ژل میکروسیلیس یا مکمل بتن در کفسازی نیز تاثیرات بسیار چشمگیری به دنبال خواهد داشت.

کاربردهای اصلی و کلی میکروسیلیکا در صنعت را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

• برای ساخت بتن‌های پر مقاومت و توانمند می‌توان از این ژل استفاده نمود.
• در اجرای بتن ریزی‌های حجیم میکروسیلیکا یا ژل میکروسیلیس نقش مهمی دارد.
• در اجرای بتن‌های در معرض سیکل‌های ذوب و انجماد نیز می‌توان از میکروسیلیکا یا ژل میکروسیلیس استفاده کرد.
• برای اجرای بتن‌های مورد استفاده در آب بند، تونل‌های راه و آب، کانال‌های انتقال آب، تصفیه خانه و مخازن آب استفاده می‌شود.
• مناسب برای ساخت بتن های در معرض انفجار و اجرای بتن کف سخت صنعتی
• در کلیه بتن‌های مسلح و غیر مسلح قابل مصرف است.
• برای بتن ریزی در مناطقی که تحت حمله مواد شیمیایی و خورنده قرار گرفته است.
• برای ساخت بتن‌های اسکله، پل، عرشه پل، مخازن و سدها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمنی و نگهداری ژل میکرو سیلیس

• ژل میکرو سیلیس جزو مواد خطرناک و سمی و آتش زا نمی‌باشد.
• درصورت بلعیده شدن باید فوراً به پزشک مراجعه شود.
• در صورت برخورد اتفاقی با پوست یا چشم باید فوراً با آب شیرین فراوان شسته شود.
• هنگام کار نمودن با هرگونه ماده شیمیایی از ماسک، دستکش و عینک ایمنی استفاده شود.


با تشکر از شما سفیر آزما کیان نمایندگی سیگما الدریچ در ایران و تیم طراحی پایان نامه من

09128308091 و 09357007743

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: برای سفارش با تلفن 09357007743 در تماس باشید.